Czym Jest DayZ

Forum poświęcone DayZ Standalone oraz DayZ Mod.
Badboy
Uciekinier
Uciekinier
Posty: 11
Rejestracja: 5 lis 2012, o 07:24

Czym Jest DayZ

Post autor: Badboy » 11 lis 2012, o 16:00

Co trzeba zrobić aby MOD w przeciągu niecałych dwóch miesięcy sprawił, że gra do której został stworzony wskoczyła na pierwsze miejsce sprzedaży na Steam? Dodajmy do tego jeszcze pewne utrudnienie, w tego moda w niecałe dwa miesiące musi grać w tym samym czasie minimum 7000 osób. Niemożliwe? Oj, możliwe, możliwe. Tym modem, napisanym przez jedną osobę jest DAY Z.

A to jest jego historia.

Zastanawialiście się jak by to było zagrać w grę która będzie symulatorem przeżycia w zombie-apokaliptycznym świecie? Gdzie każdy kęs i każdy łyk jest na wagę złota a naboje nie znajdują się w każdym domu czy też w skrzynce pocztowej. Gdzie noc, faktycznie jest nocą a nie delikatnie ciemniejszym dniem. Wyobraź sobie, że każdy krok może być Twoim ostatnim. Aby zdobyć pożywienie musisz się czołgać, skradać od czasu do czasu ustrzelić żywe zwłoki…

Jeżeli należycie do tego grona osób to teraz macie okazję przekonać się jak to jest.

Day Z jest hobbystycznym MODem do gry Arma 2 napisanym przez Deana „Rocket” Halla. Dean z pewnością nie spodziewał się, że jego pomysł będzie strzałem w dziesiątkę. Day Z czyli 225km2 postsowieckiego terenu na którym znajdują się wsie, miasta, porty, kołchozy, militarne jednostki, lotniska etc. Etc. Długo by wymieniać w jednym wielkim skrócie mamy do dyspozycji 225km2 Czarnorusi czyli fikcyjnego państwa wzorowanego na krajach pozwiązkowych. Cóż jest takiego ciekawego w Czarnorusi? Otóż tajemnicza infekcja zdziesiątkowała ludność zamieniając ich w zombie… to wszystko. Nie jest to może fabuła godna Oscara, jednak dla tego typu rozgrywki jest wystarczająca. Oczywiście jesteśmy uodpornieni na chorobę…

Tutaj zaczyna się nasza rola, nasza to znaczy gracza.

Wyobraź sobie, że rozpoczynasz swój żywot nad morzem posiadając bukłak z wodą i dwa opakowania konserw, pistolet do obrony własnej z czterema magazynkami… Droga wolna moi drodzy, róbcie co chcecie, więcej za darmo nic nie dostaniecie! Możecie iść do najbliższego miasta, przecież na drogach stoją słupy informujące nas ile km do najbliższego. Liczcie się jednak z tym, że z pewnością jest ono zaludnione przez żywe trupy… właściwie to żywe trupy będą Waszym najmniejszym zmartwieniem, pytacie co takiego w takim razie jest naszym największym zmartwieniem? Inny gracz, który może okazać się pomocnym ale może też być bandytą który strzeli nam kulkę w łeb i zakończy naszą przygodę. Właśnie co się dzieje gdy nasza przygoda zakończy się śmiercią poprzez zagryzienie czy też zakulkowanie a może zwyczajnie umrzemy z głodu lub pragnienia? Nic się nie dzieje, umieramy… i zaczynamy grę od nowa z początkowym ekwipunkiem. Już rozumiecie dlaczego gracz może okazać się największym wrogiem? Bo zombie nie strzelają ze snajperek, bo zombie nie potrafią się skradać… zombie nie mogą Cię przekonać do wspólnego podróżowania a w między czasie wpakować Ci kulkę w łeb, oj nie, zombie tego nie potrafią. Day Z czyli symulator życia w zombieapokaliptycznym zmusi Cię do oszczędzenia nabojów, szukania schronienia przed deszczem (który de’facto zmniejsza nasz immunitet na różne zakażenia), szukania jedzenia i pitnej wody. Jeżeli już odnajdziesz się w tym całym martwym gnojowisku zaczniesz się zastanawiać a co by było gdybym chciał więcej? Chcesz więcej? Proszę bardzo, możesz postarać się odszukać mapę, oj zaraz, przecież Ty nie wiesz w Day Z nie ma automatycznej mapy. Nie wiesz gdzie się znajdujesz a jedyną formą poruszania się są wspomniane wcześniej znaki przy drogach. Jeżeli Ci się poszczęści to znajzdiesz mapę turystyczną w jakimś budynku no i może kompas, od tej chwili to będą Twoi najlepsi przyjaciele ew. jeżeli potraficie oceniać kierunki za pomocą padających cieni lub przez astronomię i czytanie z gwiazd (tak to wszystko jest możliwe). Co do gwiazd, noc nie jest Twoim przyjacielem, no chyba, że posiadasz ekwipunek militarny typu noktowizor a jeżeli nie? Zawsze możesz biegać z flarą… najlepszą przyjaciółką samobójców. Ewentualnie możesz poczekać na księżycowe światło… a jeżeli nie? Flara.

Przejdźmy do kolejnych niunansów które mogą Was zainteresować. Na serwerach Veteran czyli tych których jest najwięcej nie ma celownika, nie ma tej kropki po środku ekranu która jest w większości FPP za to jest celownik w broni, musisz celować bronią. Dodatkowo nie ma imion graczy którzy Cię zabiją, gdy na nich naprowadzisz widok, nie pokazuje się, że przed Tobą stoi Zenek.

Eh, co tu dużo mówić sami powinniście spróbować… W ramach ciekawostkek dodam, że ostatni patch wydany nosi kryptonim „To teraz macie wszyscy prze***ne”. Został wprowadzony system temperatury ciała który prowadzi do chorób i różnych nieprzyjemnych infekcji. Musimy dbać o swoje zdrowie poprzez ocieplanie organizmu przy ogniskach czy też zwyczajne schowanie się gdy pada deszcz.

Day Z jak to sam autor napisał nie jest grą dla wszystkich, jest grą dla osób które lubią full-pvp, full-loot i mają balls of steel!

Źródło:dayz.pl

Przydał by się żeby ktoś przykleił ten temat i zamknął :)

Awatar użytkownika
Johnny
Protektor
Protektor
Posty: 1450
Rejestracja: 25 lis 2012, o 19:11

Re: DayZ standalone

Post autor: Johnny » 8 gru 2012, o 12:04

Chciałby polecić właśnie stronę www.dayz.pl. Wczoraj pojawił się taki news:

Od jakiegoś czasu za aktualizacje w DayZMod odpowiada społeczność, dzięki nim możemy cieszyć się poniższymi zmianami. Ten patch jeszcze nie wyszedł, jest w trakcie tworzenia:

* [Nowość] Broń – Sa58P_EP1. (Military)
* [Nowość] Broń – Sa58V_EP1. (Military)
* [Nowość] Broń – Sa58V_RCO_EP1. (MilitaryS)
* [Nowość] Broń – Sa58V_CCO_EP1. (MilitaryS)
* [Nowość] Broń – G36C. (HeliCrash)
* [Nowość] Broń – G36C_camo. (HeliCrash)
* [Nowość] Broń – G36A_camo. (HeliCrash)
* [Nowość] Broń – G36K_camo. (HeliCrash)
* [Nowość] Broń – M40A3 (MilitaryS)
* [Nowość] opcja odwrócenia ATV.
* [Nowość] zainfekowani spawnują się gdy jesteśmy w samochodzie
* [Nowość] zainfekowani mogą uszkodzić pojazdy – po zniszczeniu szyby gracz będzie otrzymywał obrażenia
* [Nowość] zainfekowani mogą wyciągać postacie z otwartych pojazdów
* [Nowość] podczas wylogowywania się z gry podczas walki Twoją postać przejmie bot który będzie mógł być zabity i oszabrowany
* [Nowość] Dodano nowe okno „loadingu” pokazujące pozostały czas do zakończenia trybu walki
* [Nowość] Zmieniono ikonki krwi/jedzenia/wody/temperatury

* [Aktualizacja] – BAF_L85A2_RIS_CWS zamieniono BAF_L85A2_RIS_Holo. (HeliCrash)
* [Aktualizacja] – Proces ładowania został przyspieszony
* [Aktualizacja] – znajdziemy odrobinę nabojów razem z bronią
* [Aktualizacja] – grafika wyboru płci została poprawiona
* [Aktualizacja] – Zwiększona szansa na infekcję podczas ataku zombie z 1/1000 na 1/50
* [Aktualizacja] – Zwiększono szansę spawnu antybiotyków
* [Aktualizacja] – Na tryb walki wpływa wszystko co robisz i co jest robione Tobie (każdy typ obrażeń)
* [Aktualizacja] – Jeżeli wylogujesz się podczas walki bot położy się na ziemię
* [Aktualizacja] – BOT posiada ten sam ekwipunek zsynchronizowany w czasie rzeczywistym co wyelimunuje problem z duplikacją przedmiotów.
* [Aktualizacja] – Maksymalna ilość zainfekowanych jest uzależniona od typu miejsca (Duże miasta – 100, Miasta – 80, Wioski – 60 (wcześniejsza ilość wynosiła 40 dla każdej lokacji która posiadała budynek))

* [Naprawiono] – Słuch zainfekowanych
* [Naprawiono] – Ikonka temperatury – niebieski kolor – organizm wyziębiony, czerwony – gorączka
* [Naprawiono] – Niemieckie tłumaczenia
* [Naprawiono] – siedzenie w mi17 strzelca (nie będziesz stał za pojazdem)

* [Usunięto] – BAF_L85A2_RIS_CWS (zgodnie z wynikiem ankiety)
* [Usunięto] – Zbanowano m136 jako, że prawie nigdy nie działało i nie spełniało swojej funkcji.
– No jak? Żadnych życzeń?
– Jedno... (...) Żebyś pękł, skurwysynu.
(...) Strażnik zagulgotał nagle niczym indyk, poczerwieniał, chwycił się oburącz za brzuch, zawył, zaryczał z bólu...
I pękł.

gaszek
Uciekinier
Uciekinier
Posty: 13
Rejestracja: 7 gru 2012, o 15:09

Re: Czym Jest DayZ

Post autor: gaszek » 8 gru 2012, o 22:54

niby oki i wszystko ładnie i pieknie tylko jak na razie jest to mod. Do stworzonej predzej gry (army 2) lepiej jest zrobic cos nowego na podstawie dobrego zaplecza. tylko pytanie brzmi jak to wyjdzie od podstaw niby temat jest ale co dalej ?? jak to wyjdzie od samego poczatko ?? bez trzonu, bez podstaw, bez fundamentu ?? to zobaczymy jak ta gra wyjdzie. osobiscie jestem zainteresowany ta gra ale jaka ona sie okaze zobaczymy. jestem pelny nadzieji ale tez pelny obaw

Awatar użytkownika
divibyzero
Posty: 1914
Rejestracja: 3 paź 2012, o 20:37
Gry: Arma 2, Dark Souls
Kontaktowanie:

Re: Czym Jest DayZ

Post autor: divibyzero » 16 gru 2012, o 13:16

DayZGame też będzie na silnuku Arma2, więc będzie z trzonem i fundamentami ;) Tylko będzie zmodyfikowane, ulepszone, bardziej przejrzyste i bardziej rozbudowane.

Fajny film z DayZMod:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uenGPHh569Q[/youtube]
Blog science fiction & fantasy http://divibyzero.tumblr.com/

Awatar użytkownika
divibyzero
Posty: 1914
Rejestracja: 3 paź 2012, o 20:37
Gry: Arma 2, Dark Souls
Kontaktowanie:

Re: Czym Jest DayZ

Post autor: divibyzero » 4 sty 2013, o 18:50

Czy wiecie o tym, że DayZ jest najpopularniejsze w Rosji (około 2x częściej wyszukiwane w Google niż w USA). Natomiast jeśli chodzi o Polskę to jest najczęściej wyszukiwane w Lubuskim, Podlaskim i Śląskim (search volume index 90+/100) natomiast w Mazowieckim i Małopolskim poniżej 50/100.
Blog science fiction & fantasy http://divibyzero.tumblr.com/

Awatar użytkownika
Zhar
Posty: 3298
Rejestracja: 8 lis 2012, o 14:21
Gry: i zabawy różnorakie ;)
Lokalizacja: Łuków

Re: Czym Jest DayZ

Post autor: Zhar » 4 sty 2013, o 18:52

:lol: Zack niezłe info masz. A jak tam z Lubelskim ?

Awatar użytkownika
divibyzero
Posty: 1914
Rejestracja: 3 paź 2012, o 20:37
Gry: Arma 2, Dark Souls
Kontaktowanie:

Re: Czym Jest DayZ

Post autor: divibyzero » 4 sty 2013, o 18:55

Lubelskie też średniawka.
Tu masz info ;)
https://www.google.com/trends/explore#q ... =PL&cmpt=q
Blog science fiction & fantasy http://divibyzero.tumblr.com/

Awatar użytkownika
n3y
Uciekinier
Uciekinier
Posty: 11
Rejestracja: 5 sty 2013, o 23:49

Re: Czym Jest DayZ

Post autor: n3y » 6 sty 2013, o 00:02

Fajna giereczka =D pograł bym

Awatar użytkownika
Taran
Bard
Bard
Posty: 463
Rejestracja: 21 gru 2012, o 14:18
Gry: DayZ Mod,DayZ,Battlefield 3 i wiele innych ;)
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Czym Jest DayZ

Post autor: Taran » 7 sty 2013, o 17:14

Gra jest na ogół fajna,lecz po graniu w Waraz gra z początku bez poradników sprawia mi problemy, czasami gra sie wiesza.. a na Armie II mam ustawienia na ,,high,, tak w dayZ musze dawac na low... troche dziwne, ale grac sie da :p,pełna werwja mam nadzieje że wyjdzie do marca..ale jak już można bylo zauwazyc na str gry-online przeniesli date wydania znowu z 2 lutego na nieznana.....Nic tylko czekać i zacierać ręce :twisted: :D
Znaleźli strzelca??... Znaleźli...

Oszust
Cyborg
Cyborg
Posty: 1589
Rejestracja: 4 paź 2012, o 06:58
Gry: Stare, nowe, fajne i ciekawe, w wolnych chwilach:)
Lokalizacja: 3miasto

Re: Czym Jest DayZ

Post autor: Oszust » 7 sty 2013, o 17:57

Co do pełnej wersji, to tym razem poczekam na recenzje, zanim kupię :P Jeśli będzie to "survival" w świecie po apokalipsie zombi, będzie mało hakerów, to zagram. Jeśli natomiast będą zagrywac podobnie jak konkurencja od WarZ (chodzi mi wyłącznie o sposób traktowania graczy), to niech spadają na drzewo. Wszystko wyjdzie dopiero w praniu (niczym robaczek drąży mnie taka myśl, że ta gra to będzie lekko przerobiony mod, troche zmieniona grafa, niby osobna wersja, a tak naprawdę nic nie ruszone... :P )

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości