Mumble vs Teamspeak

Sugestie, problemy, pytania dotyczące infrastruktury Azylu.
Awatar użytkownika
divibyzero
Gry: Arma 2, Dark Souls
Kontaktowanie:

Mumble vs Teamspeak

Post autor: divibyzero » 12 lis 2014, o 12:29

Czołem!

Planuję postawić serwer głosowy Azylu na własnym firmowym serwerze (obecnie wynajmujemy serwer).

Na chwilę obecną skłaniam się ku serwerowi Mumble, który miałby zastąpić obecny TS. Nie widzę aktualnie żadnej przewagi TeamSpeaka nad Mumblem, oprócz tego, że obecnie korzystamy z tego pierwszego jak również większość graczy w Polsce z niego korzysta. Oprócz tych dwóch wątpliwych korzyści Mumble przewyższa konkurenta we wszystkim:
- Jest prostszy w konfiguracji i administracji
- Bardziej oszczędny dla łącza i procesora
- Jest mniej narażony na ataki z zewnątrz
- Open-source = masa rozszerzeń, pluginów zwiększających funkcjonalnosć
- Normalizacja dźwięku - wyrównuje poziom głośności wszystkich na kanale
- Overlay - ma wbudowaną nakładkę, z którą jest dużo mniej kłopotów niż z Overwolfem
- Positional audio - dźwięk dobiega z kierunku w jakim znajduje się mówiący gracz
- Co najważniejsze - NIE MA KŁOPOTU LICENCYJNEGO. TeamSpeak na tym polu zawala na całej linii - stawianie serwera wymaga babrania się w różnych licencjach, co przeszkadza w rozwoju Azylu jako serwisu rentownego.

Na najbliższe kilka miesięcy postawię serwer testowy, który będziemy mogli wypróbować. W tym czasie proszę Was również o poszukanie różnych informacji, plusów i minusów itd.

Poza tym - jeśli zmienimy serwer na Mumble to obrazicie się i pójdziecie sobie gdzieś indziej?
Blog science fiction & fantasy http://divibyzero.tumblr.com/

Awatar użytkownika
Zhar
Gry: i zabawy różnorakie ;)

Re: Mumble vs Teamspeak

Post autor: Zhar » 12 lis 2014, o 12:35

divibyzero pisze:Poza tym - jeśli zmienimy serwer na Mumble to obrazicie się i pójdziecie sobie gdzieś indziej?
Tylko jeżeli będzie różowy w żółte kropki z niebieskimi kwadratami ;)

Tak serio to myślę, że to trzeba by pogadać z T4NKami i AIONowcami bo to takie 2 większe społeczności na naszym kanale TS.

Awatar użytkownika
divibyzero
Kontaktowanie:

Post autor: divibyzero » 12 lis 2014, o 13:00

Odpowiedź T4NK jestem już w tej chwili w stanie przewidzieć ;)

Awatar użytkownika
PolicMajster
Nawigator
Nawigator
Gry: Planetside 2 Skyrim Crashfield 4

Post autor: PolicMajster » 12 lis 2014, o 18:05

Nigdy nie korzystałem z Mumble. Jeżeli są plug-iny do puszczania muzyki i nie grozi ban za używanie komunikatora w grze to nie powinno być problemów z przejściem. Oczywiście rozumiem, że jako open- source, Mumble pozwoli na większą swobodę w działaniu(zarobkowym też) bez konieczności płacenia czy proszenia kogoś o łaskę. Problem jest taki, że skoro nie jest to zbyt popularny komunikator to czy może liczyć na wsparcie ze strony producentów takich jak SOE(czy będzie zawsze działał z Planetside 2)? Trzeba przetestować dokładnie całe ustrojstwo pod tym kątem.
Nie gram na fortepianie... bo się karty ślizgają.

Awatar użytkownika
divibyzero
Kontaktowanie:

Post autor: divibyzero » 12 lis 2014, o 19:06

PolicMajster pisze:Nigdy nie korzystałem z Mumble. Jeżeli są plug-iny do puszczania muzyki i nie grozi ban za używanie komunikatora w grze to nie powinno być problemów z przejściem. Oczywiście rozumiem, że jako open- source, Mumble pozwoli na większą swobodę w działaniu(zarobkowym też) bez konieczności płacenia czy proszenia kogoś o łaskę. Problem jest taki, że skoro nie jest to zbyt popularny komunikator to czy może liczyć na wsparcie ze strony producentów takich jak SOE(czy będzie zawsze działał z Planetside 2)? Trzeba przetestować dokładnie całe ustrojstwo pod tym kątem.
Mumble jest raczej mał popularny w Polsce, za granicą zdobywa coraz większa popularność, czytałem że m. in. wiele klanów PlanetSide 2 z niego korzysta.

Open-sourcowość Mumbla jest właśnie developerom gier NA RĘKĘ. Niektórzy z nich (jak np. Valve) dodają wsparcie na poziomie silnika (tzw. Mumble Link). W przypadku konkretnie PlanetSide 2 to jest oficjalne stanowisko developera tu: https://forums.station.sony.com/ps2/ind ... ons.54265/.

Gry, które wspierają positional audio:
http://wiki.mumble.info/wiki/Games

Michalinski
Naukowiec
Naukowiec

Post autor: Michalinski » 12 lis 2014, o 20:29

divibyzero pisze:- Jest prostszy w konfiguracji i administracji
W sumie nie mam jak się odnieść jednakże z tego co widziałem i słyszałem, to w Mumblu jest własnie napierdolone z tą intuicyjnością. TS jest może przekombinowany, ale z punktu widzenia podstawowych ustawień prosty jak drut. Schody się robią dopiero jak wchodzisz na administratora.

Awatar użytkownika
divibyzero
Kontaktowanie:

Post autor: divibyzero » 14 lis 2014, o 12:39

Pierwsze testowanie Mumbla wyłoniło nowe zalety:
- klient na android/ios jest darmowy i bardzo przejrzysty, funkjonalny
- działa mi jednocześnie overlay Mumbla, programu do nagrywania gameplay-ów i overlay Steama (w TS się gryzły)
- Mumble ma opcję "kopiuj URL" po kliknięciu prawym przyciskiem na kanale - dzięki temu można udostępnić link na forum/czacie, który przeniesie użytkownika bezpośrednio do naszego kanału
- Jest możliwość ogłuszenia/mutowania danego użytkownika globalnie za pomocą dwóch kliknięć

Oraz wadę:
- brak ikonek specyficznych dla danej grupy

Awatar użytkownika
Zhar
Gry: i zabawy różnorakie ;)

Post autor: Zhar » 14 lis 2014, o 15:33

W sumie można by go w Epochu albo w NMRiH przetestować

Michalinski
Naukowiec
Naukowiec

Post autor: Michalinski » 14 lis 2014, o 22:43

divibyzero pisze:- Jest możliwość ogłuszenia/mutowania danego użytkownika globalnie za pomocą dwóch kliknięć
Na TSie też mogę to uprościć do 2-3 kliknięć. :)

Odpowiedz