Off top

Tu się pije, rozmawia i załatwia ciemne interesy. Droidom wstęp wzbroniony!
Awatar użytkownika
Assasmine
Samotny Wilk
Samotny Wilk
Gry: Chowany na single-player

Re: Off top

Post autor: Assasmine » 6 sty 2014, o 16:30

"Racja jest jak dupa, każdy ma swoją" Piłsudski ;) .Ale tak wracając do symboli to sierp i młot też są symbolem socjalizmu gdyż jest to rolnictwo i przemysł.
Ostatnio zmieniony 6 sty 2014, o 16:49 przez Assasmine, łącznie zmieniany 1 raz.
"Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy", "Kto nie był socjalistą za młodu, ten na starość będzie skurwysynem" - Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski

Awatar użytkownika
Klonus
Bard
Bard
Gry: Planet Side 2

Post autor: Klonus » 6 sty 2014, o 16:48

Assasmine pisze:Ale tak wracając do symboli to sierp i młot też są symbolem socjalizmy gdyż jest to rolnictwo i przemysł.
Czy na pewno? Marks uważał, że w historii politycznej świata był feudalizm, którego naturalnym następstwem był kapitalizm, którego naturalnym następstwem będzie socjalizm. Jeśli charakterystycznym dla feudalizmy było rolnictwo, w kapitalizmie rządził przemysł, to ani jedno ani drugie nie może być symbolem późniejszego socjalizmu. Można by przypuszczać, że będą nim usługi lub informacja - nie podejmuję się akurat tej oceny. Dla mnie jednak sierp i młot będą symbolem "komunizmu radzieckiego" lub chińskiego, gdzie do socjalizmu postanowiono przejść bezpośrednio z feudalizmu i powstało takie ni pies ni wydra.

Awatar użytkownika
Assasmine
Samotny Wilk
Samotny Wilk

Post autor: Assasmine » 6 sty 2014, o 17:25

Obrazek
"Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy", "Kto nie był socjalistą za młodu, ten na starość będzie skurwysynem" - Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski

Awatar użytkownika
Klonus
Bard
Bard

Post autor: Klonus » 6 sty 2014, o 18:12

Michalinski
Naukowiec
Naukowiec

Post autor: Michalinski » 6 sty 2014, o 18:45

Klonus pisze:Marks uważał, że w historii politycznej świata był feudalizm, którego naturalnym następstwem był kapitalizm, którego naturalnym następstwem będzie socjalizm.
A to ciekawe zagadnienie akurat. Jeśli dobrze rozumiem, popraw mnie jeśli się pomylę, socjalizm radziecki to miał być taki projekt utopia, czyli każdy każdemu bratem, wspólna własność, wszyscy sie kochają. W praktyce wyszło jak wyszło bo nie da się zrobić utopii na siłę, poszczególne segmenty systemu czyli jednostki po prostu muszą mieć, uogólniając mentalność "dam" zamiast "moje". I tu mi się spodobało to co u Ciebie zacytowałem. Jeśli by spojrzeć na rozwój cywilizacji ludzkiej z punktu widzenia Star Treka, która jest myślę możliwą do zaistnienia ścieżką (brak pieniedzy pis, low) to ta wizja Marksa może się stać faktem, tylko nie na siłę, a po prostu naturalnie.

Awatar użytkownika
Klonus
Bard
Bard

Post autor: Klonus » 6 sty 2014, o 19:28

Trudno mi się wypowiadać w kwestii socjalizmu radzieckiego, zwłaszcza w odniesieniu do Marksa, który żył nieco przed Leninem (Marks zmarł w 1883 - Lenin miał wówczas 13 lat). Do tego w Manifeście komunistycznym można znaleźć, że jedynym krajem na świecie, który pomału zbliża się do (potencjalnej) możliwości zmiany ustroju jest Anglia. Francja wg Marksa jest zbyt zacofana, Niemcy ledwo uwolniły się z feudalizmu, o Rosji nawet nie wspomina.

Co ciekawe Marks nigdzie nie opisuje socjalizmu. Wskazuje jedynie błędy kapitalizmu, które zostaną usunięte wraz ze zmianą ustroju (niekoniecznie na drodze zbrojnej rewolucji). Mówi jedynie, że jest podział społeczny na dwie klasy i po zmianach zostanie tylko jedna. Z racji tego, że ta jedna klasa nie będzie miała kogo uciskać, nikt nie będzie uciskany (w dużym uproszczeniu - Marks miał dość bogate przemyślenia, często trafne).

Czy dążymy do socjalizmu? Na pewno nie będzie się to tak nazywać. Mam wrażenie jednak, że przyszłość przerośnie nieco wyobraźnię Marksa. Marks uważał, że system będzie tak prosty, że wszyscy będą tworzyć jedną grupę, która będzie rządzić wszystkim. W skrócie wszyscy będą rządzić wszystkim.
W istocie cały system będzie tak poplątany, że działanie jednej osoby nie będzie mieć wpływu na system. Jednocześnie jeśli usuniemy działania wszystkich "nieistotnych" system zostanie pusty (w pewnym przybliżeniu). Jest to system "emergentny", jak mrowisko (królowa - podobnie jak żadna inna mrówka - nie ma wpływu na kształt mrowiska) - jest wynikiem współpracy wielu a nie dziełem jednego. W dużym skrócie znów wszyscy rządzą wszystkim.
Tylko, że wszyscy u Marska byli zupełnie czym innym niż wszyscy w drugiej koncepcji.

Nie jestem specjalistą od ideologii marksistowskich, więc jeśli ktoś uważa, że coś poplątałem, niech poprawia.

Michalinski
Naukowiec
Naukowiec

Post autor: Michalinski » 6 sty 2014, o 19:56

W porządku, swobodne rozkminy. Ciekaw jestem jak się to potoczy, chciałbym wtedy żyć. :)

Awatar użytkownika
Klonus
Bard
Bard

Post autor: Klonus » 6 sty 2014, o 20:31

Michalinski pisze:chciałbym wtedy żyć.
A myślisz, że tak dużo się zmieni w stosunku do dzisiejszego życia?
Owszem, jak staniesz z boku - "z punktu widzenia Star Treka" - będziemy społeczeństwem bardziej rozwiniętym, przez co lepszym. Jednak twoja percepcja będzie przyzwyczajona do sytuacji w jakiej się znajdujesz. Chłopi pańszczyźniani z czasów feudalnych, gdyby im pokazano dzisiejszy świat, woleliby żyć u siebie - w społeczeństwie, które znali, do którego byli przystosowani. Dlatego część ludzi uważa, że za komuny było lepiej.
Inna kwestia, że obecnie żyjemy na krawędzi i część swego rodzaju niepewności wewnętrznej bierze się właśnie z nieuporządkowania otoczenia. Ledwo co zmieniliśmy ustrój polityczny (25 lat to bardzo mało), do tego z pewnością nie jesteśmy już w erze przemysłu, ale epoka postprzemysłowa jeszcze się nie skrystalizowała, stąd wiele rzeczy jest dla nas nowych i nie wiemy jaki mieć do nich stosunek.

A jeśli jesteś prawdziwym Polakiem i tak będziesz narzekał ;)

Michalinski
Naukowiec
Naukowiec

Post autor: Michalinski » 6 sty 2014, o 22:36

Akurat myślę, że ludzie są w stanie zmienić siebie i swoje życia oraz postrzeganie diametralnie, (inna sprawa, że nie jest to proste, siła przyzwyczajeń... po prostu dla mózgu zmiana=zagrożenie) myślę, że wszędzie się da czuć dobrze, tylko trzeba chcieć. To po prostu kwestia pewnej dojrzałości, a z tym ciężko, jak nawet starsi ludzie żyją ze schematami emocjonalnymi małych dzieci.

Taka ciekawostka o strefie komfortu. Czytałem w Zwierciadle historię gościa który podczas II WŚ wylądował na Syberii. Opisywał, że żył z dnia na dzień, musiał walczyć o przetrwanie, zbierać jedzenie i każdy dzień był niepewny... i to był najszczęśliwszy okres jego życia. Wygód nie było, nie istniała możliwość żeby popaść w stagnację. Kreatywny ruch działał cały czas, chociaż wymuszony zagrożeniem życia. Tam poczuł smak zycia.
Kiedy ten sam facet już po wojnie osiadł wygodnie w jakimś zachodnim kraju to znieszczęśliwiał i zaczął chorować.

O czym to świadczy? Że wygodna pozycja w której nie mamy wyzwań zabija, dosłownie. Nie trzeba tu wychodzić na spotkanie śmierci i wchodzić w ekstrema, mozna po prostu samym chceniem wyjść na przeciw własnym celom i opuścić strefę komfortu, wtedy dzieją się cuda. Myślę, że jeśli dochodzi się do tego momentu, że bez zmuszania przez coś zewnętrznego po prostu coś robię to naprawdę można zmieniać systemy.

Awatar użytkownika
Assasmine
Samotny Wilk
Samotny Wilk

Post autor: Assasmine » 7 sty 2014, o 17:12

Kim byli pierwsi komuniści i dlaczego?
-Trzej Królowie, gdyż:
1. przyszli ze wschodu
2. gwiazda ich prowadziła
3. pchali się do żłobu

Odpowiedz