Książkowa polityka

Czytałeś ciekawą książkę, opowiadanie, komiks? Forum o literaturze.
Awatar użytkownika
Zhar
Posty: 3298
Rejestracja: 8 lis 2012, o 14:21
Gry: i zabawy różnorakie ;)
Lokalizacja: Łuków

Książkowa polityka

Post autor: Zhar » 12 mar 2013, o 07:58

Znalazłem ciekawy artykuł w Gazecie. Jak bym miał jednym słowem go streścić to jest o ... książkach i .. technokracji ? O zgubnym wpływie polityków na .. czytanie ?

http://wyborcza.pl/1,75475,13537662,Nie ... borcza#Cuk

I podsumowanie:
Ludzie, którzy nie czytają, nie potrafią także uzasadniać swoich tez inaczej niż skandowaniem: "Kto nie skacze, ten jest pedał", i rykiem w gorylich maskach. Tylko że to nie jest ich wina, III Rzeczpospolita od początku budowana jest kosztem nieustannego trwonienia kapitału ludzkiego i społecznego.

Awatar użytkownika
Klonus
Bard
Bard
Posty: 549
Rejestracja: 18 mar 2013, o 08:19
Gry: Planet Side 2
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Książkowa polityka

Post autor: Klonus » 19 mar 2013, o 18:44

Dość ciekawy tekst zwłaszcza w obliczu odwoływaniu wykładów na uczelniach na wypadek gdyby miała się zjawić jakaś młodzieżówka. Przyznam, że w artykule jest sporo prawdy... i chyba kilka dziwnych poglądów.
Na przykład pomysł, że 14 miesięcy "budowy" autostrady poszło na marne z braku braku komunikacji (o ile dobrze zrozumiałem artykuł). Otóż po pierwsze mamy dziwne prawo - o tym wie każdy. Co ciekawe bodajże Luhman wiek temu stwierdził, że każdy system dąży do jeszcze większego skomplikowania (nazywał to chyba kompleksowością) i jest to jego "naturalną" cechą - może być to trochę dziwne, sam ledwie gościa rozumiem. Inna kwestia, że kilka lat temu oddawałem dokumentację powykonawczą mostu - 5 wielkich segregatorów dokumentów. Mówię "dużo tego", usłyszałem - "zaraz przyjdzie autostrada - ponoć będą 24 takie". I to wszystko wbrew pozorom tworzą inżynierowie.
Też nie mogę się zgodzić, że 10 tak tej autostrady do konsultacje społeczne - bardziej prawdopodobne, że konsultacje społeczne zostały zrobione na odwal i większość ludzi o nich nic nie wiedziała. Ten cały czas to sprawdzanie jak wygląda teren (inwentaryzacja geodezyjna kilku kilometrów drogi to nie dzień roboty), sprawdzanie sytuacji prawnej (jeżeli należy coś zrobić z nieruchomością, należy znaleźć właściciela - pikuś - jeśli nie żyje <skąd takie informacje?>, wszystkich jego spadkobierców, następnie od wszystkich wykupić teren itd.), uporać się ze wszystkimi sieciami (a jeśli trafisz na jakąś sieć, do której nikt się nie przyznaje broń boże nie ruszaj tylko znajdź właściciela), ochroną środowiska (ostatnio GDDKiA rozpisała przetarg na przeniesienie ślimaków z terenu planowanej inwestycji - ślimaki mają średnicę muszli ok. 4 mm) itd., itd. To wszystko to robią inżynierowie - to nie są żadne konsultacje.
Inna kwestia to "oczytanie" kadry technicznej. Znam inżynierów, którzy w ciągu 5 lat studiów poszczycili się przeczytaniem normy (bo musieli). Znam też takich, dla których książka na tydzień to trochę mało. Warto imo jednak zwrócić uwagę na inny aspekt - studia w założeniach (przynajmniej tak, jak ja to rozumiem) powinny kształcić elitę intelektualną. Tym czasem studia techniczne to w głównej mierze rozwiązywanie typowych przypadków (do tego w trochę irracjonalny sposób, ale to inna sprawa). Nie uczą poszukiwać wiedzy - uczą zawodu. Jest to oczywiście ważne, zwłaszcza, że zawody inżynierskie wymagają trochę wiedzy "wyższej", ale to na poziomie inżyniera. Tymczasem u nas się w ten sposób szkoli magistrów - ba, inżynier nie ma prawa ubiegać się o pełne uprawnienia budowlane.
Jak się zdziwiłem na socjologii, gdy mi czegoś w książce kazali szukać...

Na koniec, bo widzę, że trochę zszedłem na mój "rodowy" temat, wkurza mnie, gdy ktoś mówi, że nie czyta, bo książki są drogie. Ja rozumiem, małe mieściny, ale w Bydgoszczy jest biblioteka (nawet kilka), w której można za darmo wypożyczyć książki i to od klasyki i literatury specjalistycznej po takie nowości, jak "Pomnik Cesarzowej Achai", który ma około roku.

Awatar użytkownika
divibyzero
Posty: 1914
Rejestracja: 3 paź 2012, o 20:37
Gry: Arma 2, Dark Souls
Kontaktowanie:

Re: Książkowa polityka

Post autor: divibyzero » 22 mar 2013, o 09:11

Klonus pisze:Tym czasem studia techniczne to w głównej mierze rozwiązywanie typowych przypadków (do tego w trochę irracjonalny sposób, ale to inna sprawa). Nie uczą poszukiwać wiedzy - uczą zawodu. Jest to oczywiście ważne, zwłaszcza, że zawody inżynierskie wymagają trochę wiedzy "wyższej", ale to na poziomie inżyniera. Tymczasem u nas się w ten sposób szkoli magistrów - ba, inżynier nie ma prawa ubiegać się o pełne uprawnienia budowlane.
Jak się zdziwiłem na socjologii, gdy mi czegoś w książce kazali szukać...
Absurd, socjologia bardziej uczy myślenia i samodzielnego wyszukiwania informacji niż studia techniczne... U mnie na uczelni do zadań laboratoryjnych wręczana jest instrukcja, gdzie wszystko jest napisane krok po kroku - co zrobić po kolei, co do czego podłączyć. Jeśli ktoś ma ochotę wniknąć i bardziej wgłębić się w zagadnienia - dobrze dla niego, ale kto samodzielnie się na to porwie? W takim razie po co takiej osobie studia? Inne przedmioty (też u mnie) mają z kolei 'wysoki poziom' i nie uwzględniają żadnej instrukcji czy przewodnika. Ale pojawia się inny problem - masz np. 3 godziny pracy z jakąś aparaturą czy programem, ale zazwyczaj nie masz szansy przygotować się do tego w domu. Bo program jest na licencji za 500$, a na połączenie praktyki z tym co w książce często 3 godziny nie wystarczają.

Dla porównania na najlepszych amerykańskich uczelniach technicznych, jak MIT, każdy przedmiot kończy się samodzielnym projektem. Praktyczny, teoretyczny - nie ma znaczenia. Po prostu trzeba popracować samemu. Była ostatnio afera, kiedy odkryto "niepokojące podobieństwa" między pracami semestralnymi studentów uczelni Ligi Bluszczowej. Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy w radio albo tv mówią o skandalicznym plagiacie na Politechnice
Blog science fiction & fantasy http://divibyzero.tumblr.com/

Awatar użytkownika
Klonus
Bard
Bard
Posty: 549
Rejestracja: 18 mar 2013, o 08:19
Gry: Planet Side 2
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Książkowa polityka

Post autor: Klonus » 22 mar 2013, o 22:21

divibyzero pisze:Absurd, socjologia bardziej uczy myślenia i samodzielnego wyszukiwania informacji niż studia techniczne...
Właśnie to starałem się napisać. Sam miałem laborki z instrukcją w ręku. Studia techniczne nie kształcą intelektualistów.
Co do programów, na szczęście coraz częściej uczelnie wykupują licencje, z których korzystać mogą również studenci (Polibuda Gdańska udostępnia na pewno Sofistica). Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno projekty jak i dyplomy są w przytłaczającej liczbie wtórne (by nie nazwać tego "niepokojącym podobieństwem").
Wg mnie bierze się to też stąd, że u nas jest dziwaczne podejście do wykształcenia. Czy osoba pracująca w IT musi być po studiach tele albo infor? Czemu? Studia mają za zadanie stworzyć w umyśle osoby pewne ścieżki pomocne w dalszej pracy (pewien wzorzec intelektualny). Za to dziś pani na kasie (nie umniejszam rangi tego zawodu) musi mieć studia. Studia polegające na wyrobieniu papierka.

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość