Polecamy książki

Czytałeś ciekawą książkę, opowiadanie, komiks? Forum o literaturze.
Awatar użytkownika
Johnny
Protektor
Protektor

Re: Polecamy książki

Post autor: Johnny » 12 sty 2013, o 16:52

O kurczę... Ale tego dałaś... Tyle książek w tym temacie do wybrania, że nie mogę się zdecydować :P
– No jak? Żadnych życzeń?
– Jedno... (...) Żebyś pękł, skurwysynu.
(...) Strażnik zagulgotał nagle niczym indyk, poczerwieniał, chwycił się oburącz za brzuch, zawył, zaryczał z bólu...
I pękł.

Awatar użytkownika
Zack
Weteran
Weteran
Gry: DayZ

Post autor: Zack » 12 sty 2013, o 17:00

Ja idąc za radą Emki w pierwszej kolejności biorę się za Łukjanienkę - jak tylko skończę Życie Pi ;) Już dawno miałem jego książki na celowniku, szczególnie po obejrzeniu i przeczytaniu "Patroli"

dmn
Stalker
Stalker
Gry: Divinity: grzech pier...

Post autor: dmn » 15 sty 2013, o 20:56

W Polsce najbardziej popularna jest jego seria o patrolach ("Nocny patrol", "Dzienny patrol", "Patrol zmroku", "Ostatni Patrol") - 2 pierwsze z serii zostały przez Rosjan zekranizowane
Filmy są chyba szerzej znane w Polsce jako: Nocna Straż i Dzienna Straż, przynajmniej ja pod takimi tytułami je poznalem i POLECAM !!! Filmy genialne, aż żałuję że obejrzałem przed przeczytaniem książek, bo już po filmie nie mam takiej motywacji na czytanie ;]
ale... skoro piszesz że są jeszcze dwie części to trzeba będzie się zainteresować

Awatar użytkownika
Zack
Weteran
Weteran

Post autor: Zack » 15 sty 2013, o 21:09

dmn pisze:ale... skoro piszesz że są jeszcze dwie części to trzeba będzie się zainteresować
Mieli kręcić trzecią, ale jakoś temat ucichł. Kiedyś czytałem o co tam chodziło, ale nie pamiętam dokładnie. Reżyserem dwóch pierwszych był Timur Bekmambetov i uważam, że całkiem utalentowany koleś, ale zamiast kolejnych "Patroli" to zrobił średnie "Wanted" i na razie sprawa stoi w miejscu ;)

Awatar użytkownika
Voramel
Uciekinier
Uciekinier
Gry: SC2, PS2

Post autor: Voramel » 29 mar 2013, o 16:41

Czołem,

Ja polecam od siebie książki z cyklu Hornblowerowskiego od C.S. Forestera. Saga opisuje życie Horacego Hornblowera podczas wojen napoleońskich od stopnia midszypmena wzwyż. Jeżeli chodzi o klimat epoki i historię, Forester doskonale ją oddał. Występują historyczne postacie, ale autor niektórych z nich przemieścił w czasie, np. admirała Parry'ego. Pod względem akcji, kreacji postaci i życia na okręcie nie ma sobie równych. Jedna z książek mojego dzieciństwa, do których wracam co jakiś czas.

Na podstawie książek nakręcono filmy. Jeden z Gregorym Peckiem w roli głównej z 1951 i miniserial, który składa się bodajże z 7. czy 8. odcinków. Miniserial powstał jakoś w 2000 roku.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Johnny
Protektor
Protektor

Post autor: Johnny » 6 maja 2013, o 17:36

Chyba proszę administrację o zamknięcie tematu. Lepiej zakładać osobny temat dla każdej książki/serii, gdzie będzie można dyskutować na temat bohaterów, fabuły itd., oczywiście zakrywając spoilerami fragmenty, które mogą coś zdradzić.
(...) Strażnik zagulgotał nagle niczym indyk, poczerwieniał, chwycił się oburącz za brzuch, zawył, zaryczał z bólu...
I pękł.

Awatar użytkownika
Zack
Weteran
Weteran

Post autor: Zack » 7 maja 2013, o 11:48

Dla popularniejszych książek założy się oddzielny temat - a tutaj będziemy na razie wrzucać zbiorczo ;) Nowy wątek się założy dopiero, gdy się zbierze trochę ludzi do pisania.

Z polecanych książek to ostatnio mi polecono "Pan Lodowego Ogrodu" - czytał ktoś?

Awatar użytkownika
Johnny
Protektor
Protektor

Post autor: Johnny » 7 maja 2013, o 14:37

Ja nie, ale dużo o nim słyszałem, a dodatkowo jest polskiego autora. Myślę, że gdzieś 20 maja kupię.
I pękł.

Awatar użytkownika
Klonus
Bard
Bard
Gry: Planet Side 2

Post autor: Klonus » 7 maja 2013, o 16:01

Ostatnio zaczęto akcje reklamowe robić nowo wydawanym książkom. "Pan Lodowego Ogrodu" jest jednym z najdobitniejszych przykładów. Książki nie czytałem i w najbliższym czasie nie ma szans bym nawet próbował. Ostatnia "normalna" książka, jaką miałem w ręce to chyba Pratchettowska "Prawda" (autora ani "Świata Dysku" chyba nie trzeba przedstawiać). Od tego czasu krążę między sformuowaniami, że przestrzeń można pojmować poprzez cztery perspektywy, a paragrafami o dozwolonych spadkach poprzecznych i podłużnych poszczególnych nawierzchni mostowych. Myślę, że do czerwca (może nawet końca) nie zdołam tu się wypowiedzieć zbyt konstruktywnie.
Ale nie sądzę, by temat należało zamykać.

Awatar użytkownika
Johnny
Protektor
Protektor

Post autor: Johnny » 28 cze 2013, o 20:56

"Pan Lodowego Ogrodu" - jestem w trakcie czytania. Książka jest świetna, podoba mi się w niej wszystko od głównego bohatera, przez grę planszową w tekście ukazaną (świetna! szkoda, że taka nie istnieje) po świat książki. Bardzo zachęcam do czytania. Na początku raził mi oczy styl pisania: naprzemienna narracja trzecioosobowa w czasie przeszłym i pierwszoosobowa w teraźniejszym (oddzielone od siebie, nie chodzi tu o "Widzę rozległe miasto ciągnące się wzdłuż wybrzeża. Bohater ruszył w ciemne uliczki.", tylko oddzielone przerwą na stronie. Po paru stronach się przyzwyczaiłem i stwierdziłem, że autorowi należą się gratulacje, ja bym nie dał rady tak mieszać. Po 20 stronach spodobał mi się styl pisania.

Cytat na zachętę:
"Ależ ze mnie skurwysyn, pomyślał ze zdumieniem. Czuję się, jakbym zerżnął delfina." ~ główny bohater o "koniu".
Jeśli kogoś rażą przekleństwa (co dla mnie jest dziwne), nie występują tu one jak w Wiedźminie, przez 230 stron znalazłem dwa.
I pękł.

Odpowiedz