Cosplay

Sztuka, kultura, niepasująca do innych działów. Fantastyka i nie tylko.
Awatar użytkownika
divibyzero
Gry: Arma 2, Dark Souls
Kontaktowanie:

Cosplay

Post autor: divibyzero » 10 sty 2013, o 14:36

Chciałbym poruszyć temat traktowany w Polsce (niestety) ze sporym dystansem i często uważany za niepoważny (z resztą podobnie jak gry video). Mianowicie chodzi o Cosplay (z ang. costume playing) czyli sztukę polegającą na naśladowaniu fikcyjnych postaci z filmów, gier czy komiksów poprzez ubieranie się na tę samą modłę co bohaterowie. Zwyczaj ten pochodzi z kultury japońskiej, gdzie ludzie podchodzą do życia z dużym dystansem, autoironią i bez kompleksów (a do tego są nieźle rąbnięci, często pozytywnie) ale obecnie rozszerzył się na cały świat, a szczególnie znalazł swoją niszę w USA. Powstają konwenty, zjazdy, imprezy cosplay'owe, często połączone z większymi wydarzeniami rozrywkowymi jak Comic-Con czy Electronic Entertainment Expo. Istnieją również profesjonalni aktorzy, którzy zarabiają na życie na cosplay'u czy to poprzez samodzielne wykonywanie zadziwiających strojów (i pokazywaniu się w nich), uczestnicząc w sesjach fotograficznych czy promując wybrane produkty/utwory swoim wizerunkiem (lub wszystko na raz). Ja myślę, że brak popularności tej sztuki w Polsce to wielka szkoda i mam nadzieję, że ludzie obecnie uważani raczej za dziwaków i outsiderów, kiedyś będą mogli się odnaleźć i z dumą przejść w skrojonych przez siebie strojach po ulicach Warszawy, Krakowa czy Trójmiasta ;) Ba! Mam nadzieję kiedyś współorganizować tego typu wydarzenia, co było również jedną z idei założenia tego forum - tak więc mam nadzieję zarazić was sztuką cosplay'u i pozytywnego pierdolnięcia ;)

Najlepsze w cosplay'u jest to, że jest to zabawa dla wszystkich - postacie, które darzymy sympatią bywają w różnym wieku czy typie ubioru, pochodzą z różnych gatunków i utworów, mają najróżniejsze cechy czy fizjonomię - nie raz widziałem cosplay w wykonaniu starszych dziadków czy maleńkich dzieci (i to niekoniecznie naśladujących postaci w analogicznym wieku). Innymi słowy dla każdego znajdzie się coś, co przyniesie kupę zabawy i możliwości nawiązania nowych znajomości, powygłupiania się i poszerzenia horyzontów ;) A no i oczywiście pochwalenia się "walorami", którymi obdarzyła matka natura płeć piękną ;)

Obrazek
Madame Spontaneous jako Lilith (Borderlands)

Obrazek
beethy jako Lilith (Borderlands)

Obrazek
will christiansen Master Chief (Halo)

Obrazek
Akiomi jako Ninja (Metal Gear Solid)

Obrazek
JayCosplay Fallout: New Vegas

Obrazek
Liquidcocaine jako Lightning z FFXIII

Obrazek
Akiomi jako Eva (Metal Gear Solid)
Blog science fiction & fantasy http://divibyzero.tumblr.com/

Awatar użytkownika
Zhar
Gry: i zabawy różnorakie ;)

Re: Cosplay

Post autor: Zhar » 10 sty 2013, o 14:45

Trzeba było wybrać zdjecie Lilith z Mordechajem ;)

U nas C-os pewnie byłby popularny gdyby nie ... podejście do gier, przebieranek itp. Owszem jakieś małe zloty pewnie przeszły by bez zadnego echa ale przy czymś wiekszym pewnie słychać by było "pedały", "idioci". W telewizji przez miesiac zastanawiali by sie nad upadkiem młodego społeczeństwa. Macierewicz kazał by powołać komisje żeby zbadała czy ktoś z C-osu nie zestrzelił samolotu.

Niestety nasze społeczeństwo jest za głupie żeby podchodzić do czegoś takiego z uśmiechem i luzem.

Awatar użytkownika
divibyzero
Kontaktowanie:

Post autor: divibyzero » 10 sty 2013, o 14:55

Ja myślę, że tu należy się doszukiwać raczej trudności finansowo-czasowych niźli jakiejś społecznej niechęci do przebierania (wszak ludzie przebierają się czy to na karnawał, sylwestra, haloween czy imprezy tematyczne). To znaczy takie stroje wymagają albo wydania sporej sumki, albo dużego nakładu czasowego by samemu taki wykonać (znalazłem w internecie instrukcję jak wykonać własny strój Stormtroopera!). Jaka jest rzeczywistość w Polsce każdy wie i niestety zwykle lepiej jest wydać te 1000zł na coś bardziej "pożytecznego" (jak nową komórkę albo niemiecki samochód), a poza tym praca, praca, praca i szkoda czasu na takie głupoty. Tak czy inaczej - mam nadzieję, że czasy się zmieniają i może dożyję takiej imprezy na ulicach polskiego miasta ;)

Awatar użytkownika
Zhar
Gry: i zabawy różnorakie ;)

Post autor: Zhar » 10 sty 2013, o 15:00

Wiesz, ja myślę, że przeszkody finansowe da się pokonać, czasowe też.
Gorzej jest z tym, że nasze społeczeństwo jest niestety troche zacofane i za bardzo zapatrzone w swoja "niby" powagę. Każdy bardziej "kolorowy" człowiek jest sprowadzany do parteru ;)

Awatar użytkownika
divibyzero
Kontaktowanie:

Post autor: divibyzero » 10 sty 2013, o 15:13

Masz dużo racji, ale starajmy się przezwyciężyć rzeczywistość ;) Ostatnio z bratem też to zauważyłem - Amerykanie lubują się we wszystkim co luzackie i pozwala się wyczilować, stąd kultura amerykańska i japońska bardzo się przeplatają. Gry takie jak Mario czy Zelda oraz marka Nintendo jest u nas praktycznie nieznane, natomiast w USA japońskie 'kolorowe grzyby' to jedna z najpopularniejszych rozrywek. W Polsce dominują super-poważne shootery jak Counter-strike, Call of Duty czy DayZ/WarZ ale jakoś nikt nie widzi potrzeby odskoczni i połączenia tego z czymś kolorowym i jajcarskim. U nas wszyscy jakby z tyczką w dupie ;)

Swoją drogą jeden z moich ulubionych cosplay'ów:
Obrazek

Oszust
Cyborg
Cyborg
Gry: Stare, nowe, fajne i ciekawe, w wolnych chwilach:)

Post autor: Oszust » 10 sty 2013, o 15:33

Zhar pisze:(...) słychać by było "pedały", "idioci". (...)
Takim ludkom powiedz, żeby obczailili w Google- grafika takie cosplayerki jak Jessica Nigri czy Lindsay Elyse ;)

Awatar użytkownika
Zack
Weteran
Weteran
Gry: DayZ

Post autor: Zack » 10 sty 2013, o 16:01

Oszust pisze:Jessica Nigri czy Lindsay Elyse
Zobaczmy o czym tam rozmyśla Oszust...

Michalinski
Naukowiec
Naukowiec

Post autor: Michalinski » 10 sty 2013, o 18:14

Hehe powiem Wam ze przebrał bym się tak do gry w RPG. :D Chętnie bym sobie skołował strój oficera Imperium i... qwa nie wiem, chodził w tym po domu. :lol: Oszust się już przebierać nie musi. :lol: Zrobić kilka strojów szturmowców, ze dwa oficerów imperium, jeden Vadera i pójść na patrol po centrum. :lol:

Awatar użytkownika
Zack
Weteran
Weteran
Gry: DayZ

Post autor: Zack » 10 sty 2013, o 18:18

Instrukcja jak wykonać własny strój szturmowca:
http://www.studiocreations.com/howto/st ... index.html

Podobno koszt pierwszego wytworzenia to przynajmniej 2000zł, czyli niedużo w porównaniu do kosztów sprowadzania czy kupowania na allegro. Kolejne wytworzenia są tańsze bo ok. 1000zł (posiadamy już potrzebne narzędzia i zużywamy mniej materiału niż przy pierwszym podejściu). Myślałem nad uruchomieniem produkcji seryjnej i sprzedawania na allegro ;)

Michalinski
Naukowiec
Naukowiec

Post autor: Michalinski » 10 sty 2013, o 18:24

Zack pisze: Myślałem nad uruchomieniem produkcji seryjnej i sprzedawania na allegro
Tyś niewinny. :O W takim stroju robi się tylko inwazję!Można by zrobić happening i zrobić oblężenie sejmu. Zrzuta na materiały do budowy AT-AT u Zacka. :lol:

Odpowiedz