Przeglądarki internetowe (jak skonfigurować? jakiej używać?)

Nowiny, dyskusje, a także pomoc techniczna.
Michalinski
Naukowiec
Naukowiec

Re: Przeglądarki internetowe (jak skonfigurować? jakiej używ

Post autor: Michalinski » 24 mar 2013, o 18:52

divibyzero pisze:W Firefox nazywa się to "Akceptuj ciasteczka innych witryn niż odwiedzane" - należy to odznaczyć.
W operze nazywa się podobnie. :) "Akceptuj ciasteczka tylko z witryny, którą odwiedzam" Należy oznaczyć.

Awatar użytkownika
divibyzero
Gry: Arma 2, Dark Souls
Kontaktowanie:

Post autor: divibyzero » 22 lis 2013, o 11:49

Oszust, tak sobie ostatnio o Tobie pomyślałem (bleh... :P) i pamiętam, że skarżyłeś się na problemy z wirusami i różnymi syfami, które otwierają Ci się podczas surfowania po internetowym podziemiu i slumsach :P

Zainstaluj sobie obowiązkowo (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, bo kiedyś chyba pisałem już o czymś podobnym) Mozilla Firefox z dodatkiem NoScript. Jest to plugin, który blokuje cały javascript na stronach internetowych, co jest ogromnym zabezpieczeniem przed różnymi syfami, trackerami, wirusami itp. Każda przeglądarka ma wbudowaną opcję "wyłącz javascript", ale dodatek NoScript pozwala na dodawanie witryn od zaufanych, albo zezwalanie CZĘŚCIOWO na niektóre skrypty.

Niestety dodatek dostępny jest tylko na Firefox'a, ponieważ jej twórca - Mozilla, zadbał o udostępnienie odpowiedniego API. Google nie chce lub nie może udostępnić podobnej funkcjonalności twórcom NoScript.

Generalnie Firefox + NoScript + Ghostery + Adblock + Privoxy to zestaw, przez który nic się nie ma prawa przebić, nawet jedna, biedna smutna reklama.
Blog science fiction & fantasy http://divibyzero.tumblr.com/

Oszust
Cyborg
Cyborg
Gry: Stare, nowe, fajne i ciekawe, w wolnych chwilach:)

Post autor: Oszust » 22 lis 2013, o 13:05

Generalnie zestaw sobie zapiszę, jednakże w chwili obecnej nie mam żadnych kłopotów nawet mimo surfowania po wykopach i podobnych, zawirusowanych stronach (na Wykopie są przekierowania na inne strony, i tak parę razy łapałem jakiegoś robaka).

Do latania po necie używam lapka, na którym nic nie mam, założyłem osobnego maila i używam osobnych kont, więc jak mi się tu zagnieździ cokolwiek, to straty nie będzie.
Kompa zaś staram się używać z głową. Żadnego latania po podejrzanych stronach (używam tych, które znam, typu Azyl, Onet itp. Wykop nie, bo robi przekierowania na inne strony, czasem zawirusowane ;) ). W poczcie nie klikam w żadne linki, w ogóle nie czytam wszelkich reklam, poczta służy mi tylko do tego, do czego służyć powinna, wymiany listów. Znam zagrożenia płynące z phisingu, NIGDY nie podam żadnego z moich haseł na czyjąś prośbę, jakiekolwiek byłoby uzasadnienie. Same hasła mam kilkunastoznakowe, przypadkowe, litery małe i duże plus cyfry, mam je zapisane na kartkach ukrytych w dwóch miejscach- niektóre znam na pamięć co prawda, ale jakbym zapomniał, wiem gdzie ich szukać ;) Prócz tego wykupiłem komercyjną wersję antywirusa, dorzuciłem do tego Spybota. Raz w miesiącu robię skan kompa, który od czasu tamtych kłopotów (z pół roku będzie?) nie wykazał ANI JEDNEGO robaczka czy innego złośliwego oprogramowania (jedyne alerty dotyczyły cookies, ale to normalne). System i antywirusy są na bieżąco aktualizowane.
W żaden sposób nie ogranicza to funkcjonalności neta, korzystam z niego normalnie. Po prostu przestrzegam kilku zasad, dzięki którym nie muszę się martwić wirusami.

Podany przez Ciebie zestaw jest na pewno dobry i skuteczny, zapewne można przestać się po prostu martwić robactwem i po prostu o nim zapomnieć i surfować gdzie się chce. Ja jednak wolę po prostu unikać sytuacji zagrażających złapaniem złośliwego oprogramowania, niż obciążać system (choć zapewne to, co podałeś, nie obciąża systemu, co nie?). Ale dzięki, że o mnie myślisz, byle nie w wannie czy przed snem... :P

Awatar użytkownika
divibyzero
Kontaktowanie:

Post autor: divibyzero » 22 lis 2013, o 13:33

Jeśli chodzi o obciążanie systemu, to właśnie komercyjne antywirusy za to odpowiadają i wszelkie programy do skanowania ;) Firefox z dodatkami (lub Chrome z analogicznymi dodatkami, chociaż nie są już tak zaawansowane) nie obciąża systemu, co najwyżej przeglądarka uruchamia się 1s dłużej.

Jeśli chodzi o Wykop - jeśli jest tam jakieś robactwo, to albo administracja tego serwisu jest niekompetentna, albo naprawdę wchodzisz na dziwne podfora :P Ja czytam międzynarodowy odpowiedni Wykopu - Reddit, tam moderacja i administracja bardzo dba o to, jakie linki są wrzucane i naprawdę ciężko się natknąć na coś szkodliwego.

Jeśli chodzi o pocztę - jeśli odbierasz e-maile przez nowoczesny program pocztowy (np. Thunderbird, najnowszy Outlook) albo przez nowoczesną aplikację webową (np. Roundcube) to również sam program powinien okroić maile ze szkodliwej treści (obrazki, skrypty itp.). Na pewno kiedyś zauważyłeś, że obrazki i zdalna treść w e-mailach jest zwykle uruchamiana za potwierdzeniem ostrzeżenia, nigdy automatycznie (w wyżej wymienionych aplikacjach)

Awatar użytkownika
R0mA
Nomada
Nomada
Gry: PlanetSide 2, ArmA, Project Reality, Battlefied.
Lokalizacja: Poland, Slask, Bielsko-Biala/Italy, Piemonte, Biella

Post autor: R0mA » 22 lis 2013, o 16:18

Kiedyś dawno używałem Opery, ale zrezygnowałem i wybrałem Google Chrome, ponieważ lubie ogólnie google, mają te swoje dziwne jazdy ze "szpiegowaniem" tylko że one mnie jakoś nie obchodzą, nie widzę w tym problemu. Co do obciążenia systemu, jestem strasznie pedantyczny do różnych nędznych programów które niby mają usprawnić system, wole czysty system, jedynie CCleaner i jakiś Disk Defrag.

Używam tylko Addblocka i Better Battlelog.

Oszust
Cyborg
Cyborg
Gry: Stare, nowe, fajne i ciekawe, w wolnych chwilach:)

Post autor: Oszust » 22 lis 2013, o 18:49

Mnie w sumie też to "szpiegowanie" ni grzeje, ni ziębi, po prostu nie używam kompa do niczego więcej poza rozrywką, więc generalnie co mi mogą zrobić? Z bankowości internetowej nie korzystam i też nie jest to żaden problem, w banku i tak jestem codziennie, opłaty mogę porobić (kij z prowizją, przeżyję) czy zlecić stały przelew. Nie żyje mi się ciężej dlatego, że nie robię przelewów z domu :)

ESET nie jest jakiś mocno zasobożerny, poza tym mam poustawiany tak, że nie włączy mi sam z siebie pełnego skanu, a że tam sobie w tle siedzi, to niech siedzi. Jest włączona ochrona bieżąca i aktualizacja po uruchomieniu kompa, nie zauważam żadnego spadku wydajności, mam całkiem solidny komputer, jak na moje potrzeby ;)

Kiedyś się wkurzyłem, jak mi na kompie wyskoczył ten znany wirus (czy tam robak) o nazwie Policja, ten co wyskakiwał komunikat, że łaziłem po dziwnych stronach i jak nie zapłacę 500 złotych, to mi kompa nie odblokują. Informatyk załatwił sprawę, to od tego czasu tak dbam o czystość i mam spokój z przeszkadzajkami. Niemniej jak mi teraz coś wyskoczy (nie wiem jakim cudem, ale kto wie), to zastosuje combo podane przez divibyzero.

Awatar użytkownika
R0mA
Nomada
Nomada
Gry: PlanetSide 2, ArmA, Project Reality, Battlefied.
Lokalizacja: Poland, Slask, Bielsko-Biala/Italy, Piemonte, Biella

Post autor: R0mA » 22 lis 2013, o 18:52

Haha, wirus z policjantem zajebisty był. xd Ostatnio zrobili nowy, z Prezydentem Komorowskim i polską flagą.

Awatar użytkownika
Mafiu
Nomada
Nomada
Gry: WoW, BF4, EU4

Post autor: Mafiu » 22 lis 2013, o 19:17

Ja odsyłam na stronę dobreprogramy.pl gdzie ostatnio przeprowadzono test przeglądarek (IE 10 oraz 11, Firefox 25, Chrome 31, Safari 5.1.7, Opera 18) na wszelkiej maści benchmarkach. Jeśli chodzi o zasobożerność to najmniejszy apetyt na RAM miał Firefox (wszystkie przeglądarki miały uruchomione po 10 kart). I to zdeklasował porządnie rywali pod tym względem....z resztą tutaj możecie sobie poczytać: http://www.dobreprogramy.pl/bravo/Test- ... 49347.html

Ja osobiście również używam Firefox i nie padłem "ofiarą" Google. Nie oszukujmy się - bardzo dużo ludzi korzysta z niej bowiem wciskają ją gdzie się da: programy/strony itd. i ludzie instalując programy nie odznaczają opcji "instaluj chrome" i stąd też jego popularność wzrosła ;)

Co do dodatków jakich używam:
AdBlock Edge - to samo co AdBlock Plus, ale z tą różnicą, że blokuje wszystko ;) Plus od pewnego czasu się "sprzedał" i niektórzy reklamodawcy płacą by Plus nie blokował ich reklam.
AdBlock pop-up addon - rozszerzenie do AdBlocka, które skuteczniej blokuje wszelkie wyskakujące okienka z reklamami
BitDefender TrafficLight (wtyczka bowiem jest też program stand-alone) - bazuje na chmurze i wszelkie wyniki w wyszukiwarkach są skanowane i przy każdej stronie pokazuje się koło zielone (strona bezpieczna) i czerwone (strona z malware/trojanami itd.)
Ghostery - opisane już kilka razy więc nie ma sensu się powtarzać
DoNotTrackMe - takie samo działanie jak Ghostery, blokuje wszystkie śledzące nas bzdury. Doskonałe uzupełnienie Ghostery bowiem i on nie wyłapuje wszystkiego i na odwrót
YouTube High Definition - automatycznie na youtube otwiera nam filmiki z najwyższą możliwą jakością
Web of Trust (WOT) - analiza stron dokonywana przez użytkowników (wymagana rejestracja). Wchodząc na stronkę możemy ocenić jej zaufanie oraz treści dla dzieci. Są różne skale od 1 (niebezpieczeństwo) do 5 (doskonała reputacja).
HTTPS Everywhere - wymusza na wszelkich stronach z logowaniem aby połączyło nas na szyfrowaną stronę, ale jest jeden poważny minus owej wtyczki więc domyślnie mam ją wyłączoną: strasznie spowalnia wczytywanie stron lub mi osobiście albo w ogóle się nie wczytywały albo ładowały się w połowie.

Co do NoScript: już chyba nie jest potrzebne bowiem od kilku dobrych wersji Firefoxa ma on domyślnie wyłączoną obsługę Java więc nie ma prawa ona nam się załączyć.

Awatar użytkownika
divibyzero
Kontaktowanie:

Post autor: divibyzero » 22 lis 2013, o 20:26

W sprawie pojedynku Chrome vs Firefox;

Z własnego doświadczenia wiem, że Chrome jest generalnie szybszy, płynniejszy. Poza tym Google Chrome jest bezpieczniejszy od Firefoxa w postaci "czystej" (znaczy, jeśli zainstalujemy te dwie przeglądarki bez żadnych dodatków to Chrome będzie bezpieczniejszy na ataki). Ponadto wadą Chrome'a, która chwilowo zraziła mnie do tej przeglądarki, jest to że wymusza bardzo wiele "rozwiązań" Google, czy tego chcemy czy nie. Na przykład przeglądarka nie działa do końca prawidłowo, jeśli nie pozwolimy jej działać w tle systemu (ikonka Chrome w tray'u). Bardzo upierdliwe są też propozycje, aby połączyć Chrome'a z kontem Google. Wszystko to prowadzi oczywiście do konkluzji... że Chrome to spyware, który w zamyśle twórców powinien działać cały czas w tle i synchronizować w chmurze wszystkie informacje o nas, jakie uda się zebrać (hasła, kontakty, kalendarz, notatki, dokumenty, historia wyszukiwania, historia youtube, strony internetowe które tworzymy, jaki mamy telefon z androidem i co na nim instalujemy i tak dalej...). Google fajna firma i daje dobre produkty, ale no kurwa bez przesady z tym szpiegowaniem;p

Firefox ma jeszcze taką wkurzającą funkcję "korzystaj z akceleracji sprzętowej jeśli dostępna". Jest to funkcja eksperymentalna, która w 50% przypadków spowalnia przeglądarkę, a u mnie powodowała zawieszanie komputera... Funkcja ma na celu wykorzystanie mocy obliczeniowej karty graficznej, ale niestety nie współpracuje jeszcze dobrze ze wszystkimi kartami. Na szczęście można to wyłączyć

Michalinski
Naukowiec
Naukowiec

Post autor: Michalinski » 22 lis 2013, o 23:53

Ja ost zacząłem psioczyc na operę, coś sie wiecznie kaszani, jakieś drobnostki z nie działającymi niekiedy jakimiś elementami stron (np na vimeo se nie pooglądam) albo nie wiedzieć czemu nie moge dodać nowej karty na głównej stronie. Chyba wracam do Firefoxa, ktoś kiedyś powiedział,że te przeglądarkę mozna spersonalizować jak sie zywnie podoba, moze nie jest to takie łatwe jak na operze, ale trudno.

A Google Chrome nie jest bezpieczny, w nazwie ma podany powód. Za wygodę oddaj swoja prywatność. To ja się pomęczę z Firefoxem.

Odpowiedz