Przeglądarki internetowe (jak skonfigurować? jakiej używać?)

Nowiny, dyskusje, a także pomoc techniczna.
Awatar użytkownika
divibyzero
Gry: Arma 2, Dark Souls
Kontaktowanie:

Przeglądarki internetowe (jak skonfigurować? jakiej używać?)

Post autor: divibyzero » 21 mar 2013, o 09:53

Obecnie na scenie internetowej mamy dostępnych kilka bardzo dobrych przeglądarek, więc jest w czym wybierać. Mowa o Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Safari i Opera. W tym wątku chciałbym podzielić się moimi własnymi doświadczeniami w związku z konfiguracją browserów i dowiedzieć się, nauczyć czegoś nowego od was.

Kolejność w jakiej wymieniłem browsery nie jest przypadkowa - tak obecnie kształtuje się mniej więcej udział w rynku przeglądarkowym (w kolejności malejącej). Nie tak dawno (w 2011 chyba) Google Chrome wyprzedziło konkurencję (Internet Explorer i Firefox) i aktualnie jest najczęściej używaną przeglądarką na świecie.

Udział procentowy poszczególnych browserów jest zmienny i tylko szacowany, więc nie będę go przytaczał. Ciekawa jest za to taka mapka, która pokazuje że Polacy najczęściej korzystają z Firefoxa, Amerykanie z IE, natomiast Ruscy z Chrome ;)
Obrazek

Jeśli chodzi o moje prywatne zdanie, to największą sympatią darzę Firefoxa. Chociaż w wielu względach ustępuje Chrome, to jednak jest przeglądarką oferującą największą prywatność i niezawodność. Należy pamiętać, że Mozilla jest organizacją non-profit, a Firefox programem open-source, tak więc wprowadzanie przeróżnych innowacyjności nie zachodzi tak szybko i płynnie jak w przypadku multimiliardowej firmy Google ;) Mimo, że Chrome jest szybszy i pod wieloma względami wygodniejszy to jednak Firefox jest przeglądarką najbardziej niezawodną - przy stosowaniu różnych nietypowych konfiguracji, nigdy nie zdarzyło mi się, by się wykrzaczył albo miał problemy z wyświetleniem strony WWW. Ponadto korzystając z Chrome mam nieodparte wrażenie, że wszystko co robię jest rejestrowane przez Google (a oni nie zaprzeczają) - zwykle wysyłanie pewnych poufnych danych bez naszej wiedzy nazywane jest spyware ;) Dlaczego pominąłem resztę przeglądarek? Internet Explorer 10 (najnowsza wersja) jest całkiem niezły, ale nie jest lepszy od FF/Chrome, więc nie mam go po co używać. Safari jest domyślną przeglądarką Apple, więc używają jej tylko Ci, którzy zakupili produkt tej firmy. Natomiast Opery nie rozumiem jak można używać - lubię tylko jej wersję mobilną na telefony i tablety ;)

Do rzeczy - jak skonfigurować przeglądarkę (a najlepiej Firefoxa)?
  • Polecam pluginy "HTTPS Everywhere", "Ghostery", "Adblock Plus" oraz "LastPass" (dostępne dla FF i Chrome)
    HTTPS Everywhere - uruchamia szyfrowane połączenie jako domyślne. Niekiedy przeglądarki mają problem z wykorzystaniem SSL, a Chrome pozwala nam na to dopiero po zalogowaniu do konta Google (nonsens)
    Ghostery - blokuje śmieci na stronach WWW, moduły śledzące itp.
    Adblock Plus - blokuje reklamy, w tym reklamy przed video na YouTube
    LastPass - zastępuje domyślny manager haseł w przeglądarce.
  • Do tego polecam włączyć opcję czyszczenia cookies przy zamknięciu przeglądarki - wtedy wyloguje was ze wszystkich stron, ale trzymanie cookies na dysku nie jest zalecane. Od szybkiego logowania mamy LastPass ;)
  • Zablokujcie możliwość gromadzenia na komputerze plików cookie pochodzących z witryn innych niż odwiedzane (zwane również 3rd party cookies). Opcja jest dostępna w ustawieniach przeglądarki i pomaga na pozbycie się niepotrzebnego szajsu, służącego do śledzenia naszych ruchów w sieci itp.
  • Polecam funkcję Sync, pozwalającą na wymianę zakładek i loginów między przeglądarkami na różnych urządzeniach.
W VPN i Proxy to nie będziemy się raczej bawić, ale jak sobie coś przypomnę to jeszcze dam znać!
Blog science fiction & fantasy http://divibyzero.tumblr.com/

Michalinski
Naukowiec
Naukowiec

Re: Przeglądarki internetowe (jak skonfigurować? jakiej używ

Post autor: Michalinski » 21 mar 2013, o 10:17

A co jest takiego strasznego w Operze, że tak zapytam? :) Tak, tak, bul dópy, bo jej używam. ;)

Awatar użytkownika
divibyzero
Kontaktowanie:

Post autor: divibyzero » 21 mar 2013, o 10:40

Michalinski pisze:A co jest takiego strasznego w Operze, że tak zapytam? :) Tak, tak, bul dópy, bo jej używam. ;)
Po prostu mi nie leży ;) Nie wydaje mi się, żeby była jakoś znacząco gorsza od innych przeglądarek, ale lepsza też nie jest.
Tutaj jest taki fajny test porównawczy, z którego wynika że najlepszą przeglądarką na Windows 7 jest Firefox (symbolicznie wyprzedzający Chrome). Pod uwagę wzięto wiele czynników jak szybkość, niezawodność, wsparcie standardów (HTML, CSS), wydajność itp. Opera też nieźle wypada w testach.

http://www.tomshardware.com/reviews/chr ... 29-17.html

Awatar użytkownika
Senar
Bard
Bard

Post autor: Senar » 21 mar 2013, o 11:48

Osobiście wole Chrome'a. Używałem Firefoxa i powiem tyle: krzaczył, psioczył, srał pod siebie. Poza tym zbieranie informacji przez Chrome'a można wyłączyć, wystarczy pogrzebać w opcjach, to nie takie trudne.

Widze, że ktoś tu ma niezłego fioła na punkcie prywatności w sieci :P I tak ci się to nie uda, o :D

Awatar użytkownika
divibyzero
Kontaktowanie:

Post autor: divibyzero » 21 mar 2013, o 11:53

Senar pisze:Widze, że ktoś tu ma niezłego fioła na punkcie prywatności w sieci :P I tak ci się to nie uda, o :D
A to prawda, niestety ;) Tym bardziej kiedy chcę korzystać z dobrodziejstw technologii i przeróżnych ułatwień w rodzaju synchronizacji i personalizacji. Ogólnie lubię Google jako firmę, ale nie ufam im na tyle, żeby korzystać z każdego ich produktu (browser, gmail, android, wyszukiwarka, kalendarz, google+ i tak dalej)

Michalinski
Naukowiec
Naukowiec

Post autor: Michalinski » 21 mar 2013, o 11:57

Heh te dane już dawno gdzieś mielą w jakimś CIA i korporacji... przecież jak furtki do linuxa się robi dla wywiadów.. ;-)

Śmiesznie to zabrzmi, ale lubię Opere za ten ekranik startowy jak w smartfonie z kartami stron i widgetów, walne se tam jakąś tapetkę i się oko cieszy jak to wszystko takie przejrzyste. :P

stopak
Nawigator
Nawigator
Gry: SW:TOR, Planetside 2

Post autor: stopak » 21 mar 2013, o 11:58

Jak dla mnie firefox zrobil sie zabugowany od czasu gdy zmienili proces wydawniczy. W wersji 19 potrafi sie zawiesic na drukowaniu. Ogolnie drukowanie w fireroxie jest kiepskie :/

Awatar użytkownika
divibyzero
Kontaktowanie:

Post autor: divibyzero » 21 mar 2013, o 12:37

stopak pisze:Jak dla mnie firefox zrobil sie zabugowany od czasu gdy zmienili proces wydawniczy. W wersji 19 potrafi sie zawiesic na drukowaniu. Ogolnie drukowanie w fireroxie jest kiepskie :/
Jeśli chodzi o drukowanie to ja używam pluginu "Print pages to PDF", zapisuje sobie najpierw stronkę na dysku, a potem drukuję ;)

dmn
Stalker
Stalker
Gry: Divinity: grzech pier...

Post autor: dmn » 22 mar 2013, o 11:34

Opera ma kilka rzeczy, dzięki którym nie jestem w stanie się całkowicie przestawić na inną przeglądarę (używam równolegle Chrome'a, ale brakuje mu tych paru rzeczy):
- wbudowany klient poczty
- nawigacja gestami myszy
- grupowanie zakładek
- bardzo dobry i wygodny menedżer pobierania (troche słabszy torrentów)

coś by się pewnie jeszcze znalazło ale tego mi najbardziej brakuje jak włączam inne przeglądarki. Wiem, że do Firefoxa można doinstalować wszystko co sobie wymarzę od zmiany interfejsu po rozwiązywanie zadań kwantowych, ale komu się chce babrać w wyszukiwanie, pobieranie dogrywanie, skoro mam co chcę w jednej instalce? ;]
Z drugiej strony zaczynam się zastanawiać nad wywaleniem Opery, bo coś od paru miechów mi się krzaczy strasznie - nie wiem czy to wina systemu, bo reinstalacja samej Opery nie pomogła, więc mam obawy że Opera się trochę zbiesiła ostatnimi czasy i będę musial zrezygnować z mojego wygodnictwa

Aha - co do spadku jakości Opery, jakiś czas temu została pozbawiona jeszcze jednej rzeczy, która podnosiła jej ocenę. Mianowicie usługa Opera Unite, dzięki której można było udostępniać z własnego kompa strony WWW (jak na serwerze) oparte zaróno na HTML jak PHP, fotki i zwykłe pliki (super alternatywa dla e-maili). Tego chyba nie ma we wtyczkach FF, ale mogę się mylić, bo nie interesowałem się tym...

Awatar użytkownika
divibyzero
Kontaktowanie:

Post autor: divibyzero » 24 mar 2013, o 16:21

To ja jeszcze sobie przypomniałem jedno - zablokujcie opcję gromadzenia cookies z witryn innych niż odwiedzane. Można to wyłączyć w ustawieniach każdej sensownej przeglądarki.

W Firefox nazywa się to "Akceptuj ciasteczka innych witryn niż odwiedzane" - należy to odznaczyć.

Ciastka firm trzecich nie są w żaden sposób potrzebne, ani przydatne przy wczytywaniu treści strony. Służą jedynie do śledzenia naszych ruchów w sieci i tworzenia szerokich zapisów o historii naszego przeglądania.

Odpowiedz